Eesti passi ja ID-kaardi taotlemine

Välismaal on uue passi ja/või ID-kaardi taotlemiseks kolm võimalust:

  • e-taotluskeskkonnas;
  • posti teel; või
  • välisesinduses kohapeal.

NB! Alates 06.01.2020 kehtivad uued riigilõivud. Vaata lähemalt SIIT

Taotlemine e-taotluskeskkonnas

Kõige kiirem ja soodsam on tellida uued dokumendid Politsei- ja Piirivalveameti (edaspidi PPA) e-taotluskeskkonna iseteeninduses. Iseteenindusse saab siseneda ID-kaardi, mobiil-ID või Eesti pangatunnustega. Tellida saab nii passi kui ka ID-kaarti. Kui iseteenindusse sisse logides tuleb teade, et taotleja peab andma sõrmejäljed (eelmise passi tellimisest on möödas rohkem kui 5 aastat), saab seda teha PPA teenindustes ja Eesti välisesindustes. Palun broneerige aeg sõrmejälgede andmiseks saatkonnas siin. Kui sõrmejäljed on antud, saab jätkata passi taotlemist iseteeninduses. ID-kaardi taotlemiseks sõrmejälgi andma ei pea.

Taotlemine posti teel

Posti teel saab alati taotleda ID-kaarti. Passi saab posti teel taotleda ainult siis, kui sõrmejälgede andmisest on möödas vähem kui 5 aastat. Korrektselt täidetud taotlus ja riigilõivu tasumist kinnitav kviitung tuleb saata tavapostiga Eestisse:

TAOTLUS
Politsei- ja Piirivalveamet
Pärnu mnt 139
Tallinn 15060
Estonia

Lisaks taotlusele tuleb saata digitaalne dokumendifoto e-postiga aadressile ppa@politsei.ee.Enne taotluse postitamist soovitame tutvuda PPA kodulehel taotlusankeedi täitmise juhendiga.

Taotlemine Eesti saatkonnas Kiievis

Kui taotlete uut passi või ID-kaarti Eesti saatkonnas Kiievis, siis palume arvestada dokumendi kättesaamiseks kuni kahekuulise tähtajaga. Konsuli vastuvõtule saab aja broneerida interneti teel. Passi taotlemisel hõivatakse sõrmejäljed.

Eesti passi ja ID-kaardi taotlemisel tuleb esitada:

Digitaalne dokumendifoto tuleb saada e-mailiga aadressile ppa@politsei.ee, loe lähemalt fotode nõuetest.

Saatkonnas saab riigilõivu tasuda ainult pangakaardiga. Kui riigilõiv on tasutud ülekandega, tuleb kaasa võtta maksekorralduse koopia.

Alaealised:
Alla 15-aastase isiku eest esitab dokumendi taotluse tema seaduslik esindaja – vanem või eestkostja. Alates 15. eluaastast saab isikut tõendavat dokumenti taotleda iseseisvalt.

NB! Alates 12. eluaastast kantakse passi kiibile sõrmejäljed, mistõttu tuleb passi taotlejal isiklikult (lapsed koos vanemaga) kohale tulla. Alla 12-aastasele lapsele dokumendi taotlemisel ei pea laps kaasas olema.

Esmase passi ja ID-kaardi taotlemine lapsele

Esmaste dokumentide taotlemiseks tuleb eelolevale lisaks esitada:

  • lisaankeet
  • teise lapsevanema kirjalik nõusolek dokumendi taotlemiseks (vabas vormis) ja passi koopia, kui teine lapsevanem ei ole Eesti kodanik
  • sünnitunnistus (Ukrainas väljastatud ukrainakeelne sünnitunnistus peab olema notari poolt tõlgitud vene või inglise keelde).

Passi ja ID-kaardi väljastamine

Uus pass või ID-kaart tehakse valmis 30 päeva jooksul peale taotluse jõudmist PPA-sse ning saadetakse seejärel Eesti saatkonda Kiievis. Pass või ID-kaart väljastatakse saatkonnas taotlejale isiklikult (alla 15-aastase taotleja vanemale või seaduslikule esindajale) allkirja vastu.

Passi ja/või ID-kaardi kättesaamise volitus

Passi ja/või ID-kaardi kättesaamiseks saab soovi korral volitada teist inimest. Seda saab teha vaid juhul, kui volitus esitatakse koos taotlusega saatkonnas või PPA teeninduses kohapeal. Volitatud inimene peab dokumendi kättesaamisel esitama enda kehtiva Eesti isikut tõendava dokumendi ja kaasas peab olema ka taotleja vana pass ja/või ID-kaart. Kui üle 15-aastase lapse passile ja/või ID-kaardile soovib järele minna lapsevanem, siis peab laps tegema koos taotlusega kohapeal selleks vanemale volituse.

Lisainfo

Täiskasvanule Eesti kodaniku passi taotlemine

Lapsele Eesti kodaniku passi taotlemine

Täiskasvanule ID-kaardi taotlemine

Lapsele ID-kaardi taotlemine