Töövisiidil Ukrainasse rõhutasid kantslerid Eesti toetust Ukrainale ja tema territoriaalsele terviklikkusele

3.–6. oktoobrini toimus välisministeeriumi kantsler Jonatan Vseviovi kutsel riigisekretäri ja kaheksa Eesti ministeeriumi kantsleri ühine töövisiit Ukrainasse, et rõhutada Eesti toetust Ukraina Euroopa-Atlandi püüdlustele ning leida uusi praktilisi koostöökohti Ukraina reformiprotsesside toetamisel.

Visiidi esimesel päeval külastasid kantslerid Ukraina idaosa konfliktipiirkonnas Luhanski ja Donetski oblasteid, teisel ja kolmandal päeval toimusid kohtumised Ukraina poliitikakujundajate ja ametnikega Kiievis. Ukraina idaosas said kantslerid vahetu kogemuse kohapealsest julgeolekuolukorrast ning sõdurite ja tsiviilelanike igapäevaelust konfliktitsoonis. Kohtuti Donetski kuberneriga, sõduritega 24. ja 25. brigaadist ning käidi Avdiivka lähistel kontaktjoonel.

„Me ei tohi lasta maailmal unustada, et praegu toimub ühe suveräänse Euroopa riigi pinnal sõda, mis on väldanud juba kaheksa aastat,“ sõnas välisministeeriumi kantsler Jonatan Vseviov. „Eesti toetus Ukrainale ja tema territoriaalsele terviklikkusele on vankumatu ning teeme kõik endast oleneva, et hoida rahvusvahelise kogukonna tähelepanu Ukrainal ja tema vastu suunatud agressiooni lubamatusel,“ lisas ta.

Eesti toetab Ukraina idaosa elanikke mitmesuguste arengukoostööprojektide kaudu. „Aitame korraldada ettevõtlusalaseid töötubasid rindeäärsete alade sisepõgenikest naistele ja rahastame koolitusi Ukraina ekspertidele, kes tegelevad konfliktipiirkonna erivajadustega lastega,“ rääkis Vseviov.

Kiievis kohtusid kantslerid kahe päeva jooksul oma kolleegidega Ukraina valitsusasutustes. „Julgeolekuolukorra arutamise kõrval oli üks meie visiidi peamistest eesmärkidest leida uusi praktilisi koostöökohti, et jagada Eesti kogemusi Ukrainaga, kus on pooleli olulised reformid, sealhulgas justiitsreform,“ ütles Vseviov. Toimunud kohtumiste tulemusel leiti mitmeid koostöövõimalusi haridus- ja noortevaldkonna arendamiseks ning avaliku halduse reformiks. Samuti lepiti kokku edasiste konsultatsioonide algatamine justiits- ja siseministeeriumide vahel ning nõustuti 2015. aastast seiskunud riikidevah elise sotsiaalkindlustuslepingu muutmise lõpule viimisega.

Töövisiidil osalesid lisaks välisministeeriumi kantslerile riigisekretär Taimar Peterkop, kaitseministeeriumi kantsler Kusti Salm, siseministeeriumi kantsler Lauri Lugna, rahandusministeeriumi kantsler Merike Saks, sotsiaalministeeriumi kantsler Maarjo Mändmaa, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kantsler Ando Leppiman, haridus- ja teadusministeeriumi kantsler Kristi Vinter-Nemvalts ja justiitsministeeriumi kantsler Tõnis Saar.