Eesti kodanik ja kehtiva elamisloaga välismaalase passi omanik! Kui oled Ukrainas või Ukrainast naastes sattunud hädaolukorda, siis helista ööpäevaringsele hädaabinumbrile +372 5301 9999 või kirjuta [email protected].

Peaminister Kallas Ukraina visiidil: Eesti usub Ukraina võitu ning tulevikku ELis ja NATOs

Ukraina, 24. aprill 2023 – Peaminister Kaja Kallas kohtus täna oma uue ametiaja esimesel välisvisiidil Ukrainas president Volodõmõr Zelenskõiga. Kohtumine toimus Žõtomõris ning selle käigus allkirjastati ka ühisdeklaratsioon. Samuti sai peaminister Kallas president Zelenskõilt Ukraina rahva nimel Jaroslav Targa 2. klassi ordeni Ukraina abistamise eest.

„See on minu esimene välisvisiit Eesti uue valitsuse juhina. Tulin siia kindla sõnumiga, et me usume Ukraina võitu ja usume Ukrainasse, mis on jõukas liberaalne demokraatia ja vaba turumajandus, mis kuulub Euro-Atlandi perekonda,“ ütles Kaja Kallas kohtumise järel toimunud pressikonverentsil. „Oleme jätkuvalt pühendunud sellele, et aidata Ukrainal võita oma vabadusvõitlus.”

Kallas avaldas lootust, et tema uue valitsuse üks esimesi otsuseid saata Ukrainale hädavajalikku suurtükilaskemoona inspireerib ka teisi Euroopa Liidu riike viima kiiresti ellu Eesti ettepanekul loodud Euroopa Liidu algatust hankida Ukrainale miljon suurtükimürsku. „Nagu president Zelenskõi on öelnud, peab vabadus olema paremini relvastatud kui türannia. See on meie ühine moto. Seetõttu on abi fookuses relvad, laskemoon ja väljaõpe – neid kõiki peab olema piisavalt, et Ukraina sõja võidaks,“ rõhutas Kallas.

Kohtumise järel allkirjastatud ühisdeklaratsioonis rõhutavad Kaja Kallas ja Volodõmõr Zelenskõi, et tugev, iseseisev ja jõukas Ukraina on ELi ja NATO liikmena Euroopa julgeoleku jaoks hädavajalik.

„Teie võitlus, teie kaotused ja ohverdused on teinud selle kristallselgeks – tee püsiva rahuni on Euroopa julgeoleku hallide alade kaotamine. NATO ja EL-i laienemine on suurendanud stabiilsust – minu enda riik on selle elav näide. Seega on rahu jaoks Euroopas vaja Ukrainat EL-is ja NATO-s,“ lausus Eesti peaminister. Ta lisas, et sooviks näha, et Ukraina saab aasta lõpuks alustada liitumisläbirääkimisi Euroopa Liiduga, kui kõik vajalikud tingimused on täidetud.

Kallas tänas Zelenskõid kutse eest alustada visiiti just Žõtomõris. „Žõtomõr on piirkond, mille ülesehitamiseks on Eesti otsustanud oma õla alla panna. Olime esimesed, kes seda tegid. See on väga selge praktiline kinnitus meie usust Ukrainasse ja Ukraina võitu. Ülesehitus ei ole midagi, millega hakata tegelema tulevikus. Me peame aitama Ukrainat juba praegu tuleviku ehitamisel,“ ütles Kallas.

Peaminister tõi näiteks Ovrutši lasteaia, mille ehitamise esimene etapp valmib 1. juuniks. „Mul on hea meel täna teatada, et ehitame ka teise osa, mis tagab lasteaiakohad veel 80 lapsele,“ sõnas Kallas. Lisaks toetab Eesti Malõnis asuva silla rekonstrueerimist ja osaleb koos Olena Zelenska fondiga lastekodude rajamises. Peaministri sõnul on kõik Eesti projektid ehitatud nii, et partnerid saaksid sama mudelit hõlpsasti kasutada ka mujal Ukrainas.

„Ülesehitus koos ELiga lõimumise ja reformidega saab anda Ukraina majandusele olulise tõuke. Ukrainal on potentsiaal saada tulevikus üheks Euroopa edukaimaks majanduseks,“ toonitas Kallas.

Hiljem kohtusid Kaja Kallas ja Volodõmõr Zelenskõi Žõtomõri Riikliku Polütehnilise Ülikooli tudengitega, kellega räägiti demokraatiast, vastupanust agressioonile ja eurointegratsioonist. Visiidi teises pooles kohtub Kallas Ukraina peaminister Denõs Smõhali ja kaitseminister Oleksi Reznikoviga ning saab siseminister Ihor Klimenkolt ülevaate Venemaa sooritatud sõjakuritegude uurimisest.